Soy Ağacı Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Soy Ağacı Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 5,00 ( 1 kez oylandı )
Loading...

Soy Ağacı Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Aile fertleri ve soy kökenini öğrenmek isteyen bireyler için e-devlet sistemi soy ağacı uygulamasını geliştirmiştir. E-devlet web sitesi üzerinden TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile soy ağacını öğrenmek mümkün. İlk olarak sorgulama yapmadan önce soy ağacı nedir merak edenler için;

Soy Ağacı Nedir?

Soy ağacı kelime anlamı olarak tüm sülalenin ve sülaleye bağlı mensupların geçmişten bu ana kadar sıralama halinde gösterilmesidir. Toplamda iki kelimeden meydana gelen bu terimi birbirinden ayırarak incelemek gerekirse;
Soy: Herhangi bir atadan gelen kişilerin bulunduğu topluluk, Ağaç ise; gövde veya bağlılığı sembol etmektedir. Bu iki terimin anlamları harmanlanarak soy ağacı kelimesi meydana gelmiştir. Listeler halinde yapılan sıralamaya göre eski tarihten, yeni tarihe doğru bir sistem işleyişi kullanım halindedir. Bu sisteme göre eski tarihten günümüze kadar yer alan bilgiler listelenmiştir.

Soy Ağacı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Hazırlanan belgelerde kişiler sadece kendi şahıslarına ait alt ve üstsoy bilgilerini görebiliyor. Belirlenen belgelerde, 6698 sayılı “kişisel verilerin korunması” ile alakalı kanun gereğince kardeşler gibi yan soylara ait bilgiler sistem üzerinde yer almamaktadır. Soy ağacı uygulaması belirtildiği üzere e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Sisteme bahsedilmiş giriş yapıldıktan sonra ilk olarak TC kimlik numarası yazılır ve ardından e-devlet şifresi girilir. Giriş yaptıktan hemen sonra Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü sekmesine giriş yaparak, alt ve üst soy bilgisi linkine tıklanır ve böylelikle bilgi listesi ekranda belirmiş olur. E- devlet şifresi olmayanlar ise kendilerine en yakın PTT şubesinden cüzi bir ücret karşılığında şifrelerini alabilirler.

Soy Ağacı Sorgulaması Yaparken Uyarı ile Karşılaşanlar

Bazen sisteme giriş yapan kişilerin yoğunluğundan ötürü sistem arıza verebiliyor. Bu gibi durumlarda “Alt- üst soy bilgisi sorgulama talebiniz alınmıştır.” ibaresi ile karşılaşmak mümkün. Fakat bilgiler en kısa zaman içinde hazır bir hale gelerek kullanıcı bilgilendiriliyor. Sisteme giriş yapanlardan talep sıralarına göre bilgilendirme işlemi başlatıldığında ise cep telefonu veya e-posta yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. Daha sonra sistem üzerinden bilgiler görüntülenebilir.

 

Soy Ağacı Nedir? Sorgulama Nasıl Yapılıyor? YAPILAN YORUMLAR