Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google ana sayfasından arama yaparken göreceğiniz çok sayıda arama motoru vardır. Bunlardan bazıları haberler, videolar, görseller, haritalar olarak sıralanabilir. Bu kriterler aramalarınıza yön vermenizde ve daha kolay arama sonuçlarına ulaşmanızda kolaylık sağlamak üzere oluşturulmuştur. İlk aramada enter tuşuna bastıktan sonra açılan sayfada konuyla alakalı web’te bulunabilen tüm içerikler ortaya koyulur. Haberler sekmesi ise Google News adıyla hizmet eden, haber kaynaklarından tarama yaparak ve makale derleyerek size yardımcı olan bir motordur.

Google News Nedir?

Google News seçeneğine tıkladığınızda ulaşacağınız bilgiler çeşitli alogaritmalara göre sıralanmaktadır. Bunlar Google’ın sizin için önerdikleri, dünya haberleri, Türkiye’ye özel haberler, çeşitli alanlardaki özel aramalar, en popüler haberler, hava durumu, editör seçimleri ve endüstri haberleridir. Alanlardaki bilgilere hızlı şekilde ulaşmanız Google News motoru ile sağlanır.

Google News’e Nasıl Kayıt Yapılır? Nelere Dikkat Edilir?

Google News kaydı için partnerdash.google uzantısına tıklanır. Uygulamalar alanındaki News seçeneğine tıklanır. Sitenin size ait olduğunu kanıtlamak için web master tools‘a kayıt olmanız gerekir. Google console girişini de yaptıktan sonra hesabınız kısa sürede kullanıma açılacaktır.
Google tarafından net şekilde belirtilen ve dikkat edilmesi gereken kuralların başında içeriğin güncel ve haber niteliği taşıyor olması gelir. İçeriklerin orjinalliği de kontrol edilmelidir. Ve haberinizin güvenilir olması Google News’te yayınlanması için önemlidir. Teknik olarak ise URL yapısı anlaşılabilir, özgün ve kalıcı olmalıdır.

Google News Neden Önemlidir?

Google News’e kayıt yaptıran kanallar için bilinirliklerini ve web sitelerine tıklanma oranlarını artırmak daha kolay olacaktır. Diğer portallar ile kıyaslandığında Google alt yapısına sahip olması güvenli olduğu konusunda daha net mesajlar verir. Yani Google News’te yayınlanan bir haberi okuyan kullanıcının büyük oranda o habere inanacağı düşünülebilir. Bu durumdan yararlanabilir ve site başarınızı artırabilirsiniz. Bir haber sitesinde makalenizi yayınlatmak istediğinizde makalenizin Google News’e kayıtlı olup olmaması makalenizin değerini artıracaktır. Bu nedenle bu web motoruna kayıt olmak ve bunu avantajları dahilinde kara çevirmek oldukça önemlidir.

Google News Kaydı Nasıl Yapılır? YAPILAN YORUMLAR